Soğan, insanlık tarihi boyunca en yaygın kullanılan şifalı sebzelerden biridir. Güçlü bir antioksidan olan soğan neredeyse tüm salata ve yemeklerde kullanılabilen mucize bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklardan korur. Etkili bir balgam söktürücüdür olan soğan kalp sağlığını destekler. Diyabet gelişmesini engeller ve şeker seviyesini düzenler. Başta mide, bağırsak ve kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünün gelişmesini engeller. Etkili bir diyet bitkisi olan soğan, saç dökülmesine ve cilt sorunlarına iyi gelir.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Soğanın Faydaları Nelerdir?İltihap ve diğer alerjileri önler

Soğanlardaki kersetin (ve diğer flavonoidler) enflamasyonun önlenmesine yardımcı olur. Soğan ayrıca, hücrelerin histamin salmasını engelleyerek alerjilerin tedavisine de yardımcı olur. Kuersetinin antihistaminik özellikleri de burun tıkanıklığını azaltmada yararlıdır. Soğanın antibiyotik etkileri yara iyileşmesini hızlandırır.

Sağlıklı nefes

Astım ve alerjik rinit gibi solunum sorunları olan hastalar, soğan ekstrelerinden yararlanabilirler. Soğanda bulunan prebiyotikler burun tıkanıklığının giderilmesine ve böylece huzurlu bir uykuya yardımcı olabilir. Göz sağlığını geliştirir Soğanlardaki kükürt, göz merceğinin sağlığını iyileştirir, böylece görüşe yardımcı olur. Bir antioksidan görevi gören ve glokom, maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltan glutatyon adlı proteinin daha büyük bir üretimini uyarır. Soğanlardaki selenyum gözdeki E vitamini destekler (gözdeki hücreleri korur). Ekstraktlar ayrıca kornea bulanıklığının önlenmesine yardımcı olabilir ve soğan suyu da damla damla olarak kullanılabilir.

Ağız sağlığı için

Soğanlar, diş çürümesine neden olan bakterileri azaltmaya yardımcı olan tiyosülfinatlar ve tiyosülfonatlar (kükürt bileşikleri) açısından zengin bir kaynaktır. Soğan ayrıca dişleri sağlıklı tutan C vitamini bakımından da zengindir ve diş ağrısını hafifletebilir.

Soğan ve saç büyümesi

Antibakteriyel ve antifungal özelliklerde zengin olan soğan, saçın beslemesine yardımcı olur ve büyümesini artırır. Zengin sülfür içeriği ve antioksidanlar incelme, kırılma ve erken grileşmeyi önler. Kepekle savaşır ve saçların büyümesinde yardımcı olan kan dolaşımına destek olurlar.

Beyin sağlığını geliştirir

Antioksidan bakımından zengin soğanlar, beyindeki zararlı toksinlerle bağlanarak onların vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Soğan ekstraktlarının hipokampusu koruduğui bulunmuştur. Soğanlardaki di-n-propil trisülfid olarak adlandırılan bir başka sülfür bileşiği hafıza bozukluğunu iyileştirir ve yaşa bağlı hafıza kaybını azaltır. Soğanların ayrıca baş dönmesi, epilepsi ve vertigo gibi hastalıkların tedavisine de inanılmaktadır.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır