Göz sağlığına iyi gelen havucun faydaları sadece bununla sınırlı kalmıyor. Birçok hastalığa iyi gelen havucun kolesterolü düşürmesinden, kanseri önlemesine kadar faydaları bulunuyor.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Havuçun Faydaları Nelerdir?

Havuç içerisinde; A, C, K ve B8 vitaminleri, pantotenik asit, folik asit, potasyum, demir, bakır ve magnezyum barındırır. Havucun sağlığa faydalarından birçoğu içerdiği beta karoten ve lif içeriğinden gelmektedir.

Kanseri önler

Yapılan çalışmalar havucun akciğer, meme, prostat ve kolon kanseri riskini azalttığını göstermiştir.

Yaşlanmayı geciktirir

Havuç yaşlanmayı yavaşlatır ve sağlıklı bir cilt görünümünü destekler.

Gözleri korur

Havuç beta karoten açısından zengindir. Bu sayede göz fonksiyonlarını geliştirir, görmeyi keskinleştirir ve göz kuruluğunu giderir.

Vitamin eksikliğine iyi gelir

Havucun içerisinde bulunan lif ve vitaminler sayesinde kişiyi vitamin eksikliğinden korumaya yardımcı olur.

Kilo verdirir

1 orta boy havuç yalnızca 30 kaloridir ve yağ içermez. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Kalp sağlığı

Havuç gibi turuncu ve koyu sarı tonlarda sebzeleri düzenli olarak tüketenler de kalp ve damar hastalığı görülme oranının düştüğü belirtilmiştir.

Bağışıklık sistemi

Lenf bezleri, damarlar, beyaz kan hücreleri, solunum yolu ve dalak gibi vücudun birden fazla parçasını kapsayan bağışıklık sisteminin güçlü olması için pek çok sebzede bulunmayan protein ve lifere ihtiyaç vardır. A, C, E, B vitaminleri ile demir, bakır ve çinko bakımından zengin olan havuç bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır.

Kanı temizler

Havuç içerisinde kanı temizleyen alkali elementler içerir.

Diş sağlığını korur

Ağızda bulunan bakterileri temizleyerek diş sağlığını korur. Karaciğeri korur Havuç, çevrenizde bulunan kimyasallardan vücudunuzu korur. Yüksek miktarda içinde barındırdığı A vitamini toksinleri vücudunuzdan atmada başarılıdır. Ayrıca safra sıvısı ve yağ birikmesini önler.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır