Dev yeşil soğan gibi görünen bir sebze olan pırasa, soğan ve sarımsak ile aynı ailenin bir parçasıdır. Potasyum, kalsiyum, fosfor ve C vitamini bakımından zengindir ve beslenmenize pırasayı eklemenin sayısız nedeni var…

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasalar diyet lifi, folik asit, kalsiyum, potasyum ve C vitamini bakımından zengindir. Soğanlara kıyasla kolayca sindirilebilirler. Şimdi, pırasanın sağlık açısından faydalarından bazılarına bakalım:

Cildinizi detoksifiye eder

Pırasalar doğal bir idrar söktürücüdür. Cildinizdeki zararlı maddeleri hapsederek ve vücudunuzdan temizleyerek detoksifiye eder. Vücudunuzu temizler, cildinizin parlak görünmesini sağlar.

Güneşten korunma

Pırasanın yeşil yaprakları; beyaz kısmından 100 kat daha fazla beta-karoten ve iki kat daha fazla C vitamini içeriyor. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra pırasadaki diğer güçlü antioksidanların birleşimi cildinizi serbest radikallerin ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korur.

Saç büyümesini destekler

Pırasa, manganez, demir, C vitamini ve folatlar gibi iyi bir mineral kaynağıdır. Pırasa tüketimi saçınıza sağlık katar. Pırasa saç köklerinin beslenmesine yardımcı olan önemli bir demir kaynağıdır. Ayrıca, vücut tarafından demirin emilimini destekleyen C vitamini bakımından da zengindir. Demir eksikliği, saç dökülmesinin sebeplerinden biri olan kansızlığa neden olabilir.

Kan damarlarını korur

Pırasalar, kan damarlarının astarlarını serbest radikallere karşı koruyan bir flavonoid olan kaempherol içerir. Kaempherol, doğal bir dilatör olarak görev yapan ve kan damarlarını gevşeten nitrik oksit üretimini uyarır. Kan damarlarının dinlenmesini sağlar ve hipertansiyon riskini azaltır.
Pırasa, vücudunuzdaki her doku için faydalı olan bol miktarda K vitamini içerir. Düşük seviyede K vitamini kanamaya neden olabilir ve kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler.

Kemik sağlığı

Pırasadaki yüksek K vitamini, kemik sağlığı için hayati önemi olan bir protein olan osteokalsini aktive eder.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır