Patates yeraltında ve her mevsim yetiştirilebilen yumru şeklindeki bir besindir. En çok tüketilen besin maddelerinden bir tanesidir. Patatesin içinde A, K, C, E, B6 vitaminleri vardır, ayrıca patateste kalsiyum, demir, bakır olduğu gibi bir potasyum deposudur.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Patatesin Faydaları Nelerdir?Patatesin Cilt Sağlığına Faydaları:

Patates en fazla cilt sağlığına faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı çok yaygın olarak kullanılır. Patates göz etrafında oluşan mor halkaların giderilmesine yardımcı olabilir. Göz etrafındaki siyah halkaları gidermek için gözleriniz kapatın ve üzerine bir selpak koyduktan sonra daha önce dilimlediğiniz patatesleri gözlerinizin üzerine koyun ve 15-20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulama gözlerin etrafında oluşan siyah halkaları ortadan kaldıracaktır.

Patates Kırışıklıkları ve Siyah Lekeleri Giderir:

Cilt sağlığı açısından patatesin diğer bir faydası cilt üzerinde meydana gelen kırışıklık ve siyah lekeleri gideriyor olmasıdır. Kırışıklıkları giderdiği gibi aynı zamanda cilde doğal bir yumuşaklık katabilir. Siyah lekelerden kurtulmak için ise , blenderde patatesi iyice öğütülmüş patatesi 5 dakika boyunca cilde uygulayın ve daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Bu uygulama sayesinde siyah lekelerden kurtulabilirsiniz. Bunu düzenli olarak 20 gün boyunca yapın.

Güneş Yanıklarını Tedavi Eder:

Patates güneş yanıkları için harika bir tedavi yöntemidir. Bunun için dilimlediğiniz patatesi yanık olan kısma koyun ve 10 dakika bekleyin. Bu uygulama hem güney yanıklarının enden olduğu ağrıyı azaltır, hem de güneş ışınlarının verdiği hasarı giderebilir.

Kuru Ciltler İçin Patates:

Eğer kuru cilde sahipseniz patates yardımı ile günde birkaç dakika ayırarak bu sorundan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Rendelenmiş patatese bir miktar hakiki yap katarak cildinize maske şeklinde 20 dakika uygulamanız cildinizin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilir. Ayrıca bal karışımı cildinizin temizliğini sağladığı gibi, cilt hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır