Enerji açısından oldukça zengin olan kuru üzüm diyet lifi ve protein bakımından da geri kalmamaktadır. İçerisinde B1 vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitaminini bulundurmaktadır. Mineral deposu olan kuru üzüm kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko bakımından da zengindir. Zengin besin değerlerine sahip kuru üzüm tüketilmesi keyifli yiyecekler arasında yer alır. Gün içerisinde ani açlıkları ve şeker düşmelerini toparlayıcı etkisi sayesinde her zaman çantamızda bir miktar bulundurmamız gerekir.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?


Mineral ve özellikle demir bakımından oldukça zengin olan kuru üzüm, sindirim sorunu çekenlerin her zaman tüketmesi gereken besinler arasında yerini almıştır. Yüksek enerji miktarına sahip olduğu için de gün içerisinde tüketeceğiniz bir avuç kuru üzüm erken yorulmanızı engeller. Kuru üzümün diğer faydalarına bakacak olursak;

• Kuru üzüm, kuru kayısı gibi yüksek antioksidan maddesi olan “fenoller” içerir. Fenoller, hücrenin sahip olduğu oksijeni korur.
• 50 yaş üzerinde görünen “sarı nokta” hastalığına yakalanma riskini azaltır.
• Kuru üzüm boron mineraline sahiptir. Bu mineral vücuda alınan kalsiyumun daha kolay emilmesini sağlayarak kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.
• Kalsiyum bakımından zengin olduğu için gelişim çağındaki çocukların da bol bol tüketmesi gereken besinler arasında yer alır.
• Magnezyum ve potasyum sayesinde vücudun asit dengesini korur. Bu sayede romatizma, gut, kalp hastalıkları ve böbrek taşına karşı koruma sağlar.
• Vücut besin lifine bağırsağın sağlıklı çalışması ve kabızlığın meydana gelmemesi için vücut ihtiyaç duyar. Hazır gıdalarda da bu oran çok düşük olduğu için günde en az bir avuç kuru üzüm yiyerek takviye yapılması gerekmektedir.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır