Gündelik yemek alışkanlıklarımızda baharat kullanmayı çok seven bir millet olarak, taze ve kuru nanede yemeklerin ve salataların vazgeçilmez baharatları arasında yer alıyor.
Dinamik ve yoğun aromasıyla yemeklerinize ayrı bir tat katan nanenin faydalarını sizler için gruplandırarak açıklayacağız

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Kurutulmuş Nanenin Faydaları Nelerdir?


1. Sindirim:


Nane, mükemmel bir damak temizleyicisidir. Bu da sindirime yardımcı olur. Ayrıca hazımsızlık çeken mideler için doğal bir yatıştırıcıdır. Mideniz ağrıdığı zaman ilaç içmek yerine 1 bardak nane çayı içmeniz sizi inanılmaz rahatlatacak ve ağrınızı dindirecektir. Ayrıca sıklıkla seyahat eden biri iseniz nane yağı mide bulantınıza ve yolculuk esnasında yaşayacağınız strese iyi gelecektir. Nane aroması ağzımızdaki tükürük bezlerini harekete geçirir. Bazı ağızlarda sindirim enzimleri düzgün çalışmaz, bu da sindirimin düzensiz çalışmasına yol açar. Usta şeflerin mutfaklarında sık sık nane kullanmasının sebebi budur. Çünkü nane sindirimi kolaylaştırır. Bu özelliğinden dolayı da çoğu batı ülkesinde yemeklerden önce damak temizleyici bir meze olarak da servis edilen kuru nane sindirimi kolaylaştırır.

2. Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı:


Güçlü ve yenileyici aroması ile mide bulantısına en hızlı etki eden bitkilerden biridir. Nane yağından küçük bir nefes almanız bile midenizi rahatlatır. Çoğu insan nane türevlerini ceplerinde taşır. Nanede bulunan balsam özelliği ise burundan alınan bir nefes ile kuvvetli baş ağrılarınıza doğal ve hızlı bir çözüm olacaktır.

3. Solunum Rahatsızlıkları ve Öksürük:


Nanenin keskin ve güçlü aroması burun tıkanıklarını, bronşları ve ciğerleri rahatlatır. Ayrıca astım ve gribe iyi geldiği de bilinir. Günümüz dünyasında bulunan nane şekerleri kronik öksürüğe iyi gelmekle beraber, nane yaprakları da aynı şekilde çiğnenerek yutulabilir. İşte bütün ağız ve nefes ile ilgili ürünlerde nanenin kullanılmasının sebebi de budur.

4. Astım:


Düzenli nane kullanımı astım hastalarına önerilir. Rahatlatıcı özelliği ve tıkanıklığı gidermesi ile beraber nefes almayı kolaylaştırır. Çok fazla kuru nane tükenen hastaların belirttiğine göre; fazla nane tüketiminde burun ve boğazların yanmalar gözlenmiştir.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır