Birçok insan, kerevizin gevrek yeşil saplarının yalnızca suyla dolu olduğunu, gerçek besinsel değerlerinin olmadığını düşünüyor. Ancak böyle bir varsayım yanlış; kereviz, vücudumuzun sağlıklı kalması için gereken besleyici maddelerle, vitaminlerle, antioksidanlarla doludur.Daha fazla kereviz yemek beraberinde birçok pozitif değişimi getirir. Örneğin yapılan araştırmalara göre her gün kereviz yemek, göz sağlığının korunmasına ve güçlenmesine ve hatta gözlerin daha parlak görünmelerine yardımcı oluyor. Doğal olarak görünüş tazeleniyor ve gençleşiyor. Artı olarak, görüş ne kadar iyi olursa, gözlerinizi daha az yorar ve daha az kısarsınız.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Kerevizin Faydaları Nelerdir?Antioksidan kaynağı

Antioksidanlar hücreleri, kan damarlarını ve organları oksidatif hasardan korur. Kereviz C vitamini, beta karoten ve flavonoidler içerir, ve tek bir sapta bulunan en az 12 ek antioksidan besin türüne sahiptir. Kereviz aynı zamanda, sindirim sisteminde, hücrelerde, kan damarlarında ve organlardaki iltihaplanma vakalarını azalttığı kanıtlanmış olan harika bir bitki besin kaynağıdır.

İltihabı azaltır

Kronik inflamasyon, artrit ve osteoporoz dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Kereviz vücutta iltihaplanmaya karşı koruma sağlayabilen yaklaşık 25 anti-enflamatuar bileşene sahiptir.

Kan basıncını düşürür

Kereviz, kanınızdaki stres hormonu seviyesini düşürebilecek organik kimyasal bileşikler olan ftalitler içerir. Araştırmalar, kerevizin vücutta hipolipidemik etkilere sahip olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda kereviz, bir vazodilatör olan ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan potasyum içerir. Bu da kan damarlarındaki basıncı azaltarak, kanın damarlardan daha kolay taşınması için damarları genişlettiği anlamına gelir. Kan basıncı düştüğünde, tüm kardiyovasküler sisteme daha az stres uygular ve ateroskleroz geliştirme veya kalp krizi veya felç geçirme ihtimalini azaltır.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler

Kereviz ürik asidin yok edilmesine yardımcı olur, çünkü yaygın olarak idrar söktürücü özellikleri için kullanılır, yani idrara çıkmayı uyarır. Bu nedenle, mesane bozukluğu, böbrek problemleri, sistit ve diğer benzer rahatsızlıkları olan kişiler için iyidir. Kereviz ayrıca kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine de yardımcı olur.

Sindirimi destekler

Antioksidan ve antienflamatuvar besin maddeleri tüm sindirim sistemine koruma sağlarken, kereviz mideye özel yararlar sağlayabilir. Kerevizdeki apiuman olarak bilinen bir bileşik olan pektin bazlı polisakaritlerin, mide ülseri vakalarını azalttığı, mide zarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Kerevizdeki yüksek su içeriği; çözünür ve çözünmez lifler ile birlikte sağlıklı bir sindirim sistemini destekler.

Kanseri önleme

Kereviz luteolin denilen bir flavanoid içerir. Araştırmacılar luteolin’in kanser karşıtı özelliklere sahip olabileceğine inanıyor. Kereviz ayrıca kanseri etkili bir şekilde önleyen bazı beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artıran kumarinler içerir.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır