Karpuz yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Özellikle peynir ve karpuz ikilisi hemen herkesin tüm yaz boyunca yemekten bıkmayacağı şeylerdir. Karpuz, kalın ve yeşil kabuklu, içi sulu bir meyvedir.
Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle, detoks diyeti etkisi yaratarak vücuttaki tüm zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Karpuz, vücuda içeriden sağladığı yararların dışında, cilt sağlığı için de oldukça uygundur.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Karpuzun Faydaları Nelerdir?


Göz sağlığı için son derece faydalı olan karpuz, aynı zamanda bağışıklık sistemine olan yararı nedeniyle her yaştan insanın, mevsiminde mutlaka tüketmesi gereken bir meyvedir. Astım hastalığı olanların düzenli karpuz tüketmeleri sonucunda astım ataklarının azaldığı görülmektedir.

Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile mide ve bağırsak sorunlarının önüne geçerken, kuvvetli bir idrar söktürücü olması nedeniyle de vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca böbrek sağlığı için de oldukça değerlidir.

Karpuzun özellikle çok tüketildiğinde kilo verdirici özelliği, yağ hücreleri içinde yağın birikmesine engel olmasından kaynaklanmaktadır. İçeriğindeki fazlaca elektrolit sayesinde, merkezi sinir sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Spordan sonra oluşan kas ağrılarını hafifletir.

Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterolü düşürür. Bu sayede kalp-damar hastalıklarının önüne geçer.

*Yüzde 92’si su olan karpuz vücudun nem dengesini sağlama açısından en önemli meyvelerden biridir. Vücut su ihtiyacını karşıladığında ve nem dengesini sağladığından kendini daha zinde ve sağlıklı hissetmektedir.
*Kalori açısından en düşük olan meyvelerden birisidir. Bu nedenle diyet yapanlar ve kilosunu kontrol altında tutmaya çalışanlar diledikleri kadar yiyebilirler.
*İçerisinde; A, B1, B5, B6 ve C vitaminleri ile potasyum ve magnezyum bulunmaktadır.
*Tıpkı domates, greyfurt ve diğer kırmızı meyveler gibi likopen açısından zengin bir meyvedir. Likopen güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar ise vücuttaki serbest radikallerle savaşarak kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
*Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır. Kan basıncını dengeler.
*Kötü kolesterol seviyesini azaltarak kalp krizi riskini azaltır.
*C vitamini açısından zengin olan meyve bağışıklık sistemini güçlendirir.
*Beyin sağlığı için faydalıdır. Yaşlılığa bağlı bunamayı geciktirir, alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
*Gözlerin daha sağlıklı ve parlak olmasının yanında, bazı göz hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Retina pigmentlerinin üretilmesine yardımcı olur. Beta karoten açısından zengin olduğundan gece körlüğüne iyi gelir.
*Potasyum içeriği sayesinde sinir sistemi dokularını besler.
*Uykusuzluk sorununa iyi gelir.
*İdrar yollarında oluşan enfeksiyonu önler.
*Çok yüksek oranda su içerdiğinden böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar.
*Karaciğer ve ciltte oluşan yağ bezlerini engeller.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır