Ispanak, çocukluğumuzdan bu yana faydaları ile anlatılan ve yedirilmeye çalışılan bir besin kaynağıdır. İçerisinde A, C, E ve B grubu vitaminleri barındırmaktadır. Ayrıca magnezyum, fosfor ve iyot minerallerini de içeren ıspanak, demir yönünden de zengin olduğu iddia edilen bir yiyecektir. Ispanakta, bol miktarda da protein bulunmaktadır. Çocuk yaşlarda, pek de sevilerek yenmeyen ıspanak yemeği, aslında zaman geçtikçe alışılan ve sevilebilen bir gıdadır. Çocukları özendirmek için izletilen, “Temel Reis” gibi çizgi filmlerde, bu yemeğin önemi vurgulanmıştır. Yapısında çok sayıda mineral ve vitamin olsa da, kimi bilim adamları ıspanağın anlatılanlar kadar besin değeri taşımadığı yönündeki açıklamalarda birleşmektedirler.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Ispanağın Faydaları Nelerdir?Güneşin zararlı etkilerini önler

Ispanak, C Vitamini ve A, E, K ve C gibi diğer önemli vitaminler bakımından zengin olup cilt dokusunu iyileştirmeye ve cilt ile ilgili bazı rahatsızlıkları tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca cildin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmasına yardımcı olur. Güneş hasarı durumunda cildin iyileşmesini destekler ve erken yaşlanmayı, cilt kanserini ve güneşin neden olduğu diğer dermal bozuklukları önler.

Bağışıklığı artırır

Ispanak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde son derece faydalıdır. Yüksek miktarda A Vitamini, enfeksiyon ve inflamasyonun büyük ölçüde önlenmesine yardımcı olur. Solunum, idrar ve bağırsak yollarının mukoza zarlarını güçlendirir. A vitamini ayrıca insan vücudundaki hastalıklarla mücadele eden lenfositlerin (beyaz kan hücreleri) ana bileşenidir.

Anti-inflamatuar özellikleri

Ispanak, artrit, osteoartrit, astım ve hatta migren baş ağrıları gibi çeşitli iltihaplı hastalıklardan kurtulmayı sağlar.

Beyin ve sinir sisteminde hasarı önler

Ispanak, özellikle ileri yaştaki hastalarda beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlar. Vitamin C, K ve folatın yüksek içeriği sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan hormonların üretimine yardımcı olur. Ayrıca beynin işleme yeteneklerini geliştirir. Sinir hücrelerinin Miyelin kılıfındaki önemli yağ olan sfingolipidlerin sentezinde yardımcı olur.

Gastrointestinal bozuklukları tedavi eder

Ispanak, gastrointestinal sağlığı koruyan yüksek miktarda beta-karoten ve C vitamini içerir. Serbest radikallerin etkilerinden kaynaklanan kanserli büyümelerden kolorektal hücrelere koruma sağlar. Ispanaktaki folat içeriği, DNA hasarını ve kolon hücrelerinin istenmeyen mutasyonlarını önler.

Kas gevşetici

Ispanak kas dokusunu güçlendirerek kaslardaki stresi azaltır. Magnezyum, çinko ve diğer besin maddeleri içeriği daha iyi uyumaya yardımcı olur ki, bu da vücudun daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar.

Hipertansiyonu tedavi eder

Ispanak, yüksek tansiyon veya hipertansiyon için etkili bir çare olarak bilinir. Stres ve anksiyeteyi azaltmaya da yardımcı olur.

Böbrek hastalıklarını önler

Ispanak, vücuttaki sodyum-potasyum dengesinin korunmasına yardımcı olur ve sonuçta ciddi böbrek işlev bozukluğuna yol açabilen aşırı potasyum düzeyini düşürür.

Görmeyi geliştirir

Ispanak, yaş ve diğer faktörlere bağlı görme kaybını önleyen vitamin bakımından zengindir. Ayrıca, katarakt ve maküler dejenerasyonun önlenmesiyle görme yetisinin iyileştirilmesine yardımcı olur.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır