Yaz başlangıcının habercisi olan erik, lezzeti dışında faydaları ile de vatandaşların merak ettiği meyve türleri arasında yer alıyor.
Yeşil ve kırmızı gibi renk farklılıkları dışında türleri de değişkenlik gösteren eriğin faydaları ise saymakla bitmiyor.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Eriğin Faydaları Nelerdir?*Erik; A, B ve C vitamini, bakır, potasyum, fosfor ve demirin iyi bir kaynağıdır.
*İçeriğindeki B vitamini sayesinde sinir sistemini güçlendirir, kansızlığı giderir. İçeriğindeki potasyum, böbreklerin çalışmasını destekler.
*Yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsakların çalışmasını sağlar.
*Özellikle kabızlık durumunda kuru erik tercih edilmelidir. Bağırsakları çalıştırması nedeniyle düzenli tüketimi sonucu kolesterol seviyesinde düşüş, bağırsak kurtlarının tedavisi ve kolon kanserine karşı koruyucu olarak tüketilebilir.
*Östrojen hormonunun dengede olmasını sağlar.
*Bu nedenle menopoz dönemindeki kadınların menülerine ilave etmeleri önerilir.
*Özellikle kırmızı erikte bulunan antioksidanlar, serbest radikaller ile savaşarak kalp-damar hastalıklarına, astım, bronşit ve kansere karşı koruyucu etki gösterir.
*Yüksek lif oranı kan şekeri dengesini düzenler.
*C vitamin içeriği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Özellikle yeşil erikte bulunan C vitamini kırmızıya göre daha fazladır.
*Erik, kalp dostu bir besindir. Kolesterol ve diyabet hastalıklarını engeller.
*Antioksidan özelliğinden dolayı damarların tıkanmamasında etkilidir. Kanı da temizler.
*Erik, makula dejenerasyonuna karşı korumaya yardımcı olabilir. Günlük 3 porsiyon erik tüketmek, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişme riskini azaltır. Sabahları aç karınla tüketilmesi etkisini arttırır.
*Eriğin bünyede demiri absorbe etme yeteneği vardır. Bu yeteneği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demiri karşılayabilir. Bu da kan dolaşımını sağlar ve kansızlığı engeller.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır