Böğürtlen, potasyum, magnezyum ve kalsiyumun yanı sıra A, C, E vitaminleri ve B vitaminlerimizin çoğunu içeren çok çeşitli önemli besinleri içerir.
Ayrıca, böğürtlenlere koyu mor rengini veren güçlü antioksidanlar olan zengin bir antosiyanin kaynağıdır.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Böğürtlen Faydaları Nelerdir?


Kan şekeri kontrolüne yardımcı olurlar Böğürtlen yüksek lif içeriği ile birlikte düşük şeker içeriği, kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemek için onları mükemmel bir seçenek haline getirir.

Beyni korur

Böğürtlen dahil meyvelerdeki antioksidanların beyin iltihabını azaltmaya ve nöronların iletişim şeklini değiştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu sonuçlar yaşa bağlı hafıza kaybını önlemeye, motor eşgüdümünü korumaya ve bilişsel düşüşü engellemeye yardımcı olmaktadır. Sindirimi geliştirir Böğürtlen, sindirim sisteminin optimum çalışması için gerekli olan hem çözünmeyen hem de çözünür liflerin bir kaynağıdır. Böğürtlen içinde çözünmeyen lif, kalın bağırsakta suyun kolay ve daha iyi emilimini teşvik eder ve dışkıya hacim kazandırır. Bu, düzenli bağırsak hareketlerine, kabızlıktan kurtulmaya ve sindirim sağlığına yardımcı olur.

Sağlıklı bir kalp

Böğürtlendeki antosiyaninler gibi flavonollerin zenginliği onu kalp dostu bir meyve yapar. Böğürtlen içinde bulunan magnezyum ve lif gibi diğer faydalı bileşenler, arterlerin tıkanmasını önler ve yumuşak bir kan akışını uyarır. Bu, inme ve ateroskleroz gibi çeşitli kalp hastalıkları riskini azaltır ve kardiyovasküler sağlığı korur. Böğürtlenlerde magnezyum da kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olur ve kalp ritmini ve düzensiz kasılmayı önler.

Bağışıklığı artırır

Böğürtlen, fitoöstrojenler, vitaminler ve minerallerin varlığından dolayı vücudun bağışıklık sistemini iyileştirmede yardımcı olur. Böğürtlenin düzenli tüketimi, çeşitli patojenlerle savaşmaya yardımcı olur ve vücudu enfeksiyonlardan ve diğer ölümcül hastalıklardan korur.

Sağlıklı kemikler

Böğürtlen, sağlıklı kemikleri korumak için gerekli olan magnezyum ve kalsiyum gibi hayati mineralleri içerir.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır