Son dönemde adını sıkça duyduğumuz ananas, farklı sebeplerle buzdolabımızda, dilim dilim çantamızda ve ofis çekmecemizde yerini aldı. Tropik ve subtropik iklim bölgelerinde yetişen bu özel meyvenin, kolesterolü düzenlemekten anemiyi önlemeye, doku onarımına yardımcı olmaktan, kilo kontrolünü desteklemeye kadar birçok alanda faydası var.

Stok Miktarı
10 Kasa Stokta Var

Ananasın Faydaları Nelerdir?1- Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Ananas, içerdiği potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, beta karoten ve tiamin ile farklı vitamin kaynakları sayesinde vücudun ihtiyacı olan enerji, güç ve direnci karşılıyor. Özellikle C vitamini açısından zengin olması ve içerdiği bromelain enzimiyle bağışıklık sistemini koruyan ve vücut direncinin güçlenmesini sağlayan bir meyve.

2 - Sindirim sisteminin en iyi dostudur.

Ananasta bulunan bromelain enzimi mide asidinin düzenli çalışmasını sağlarken, kireçlenmenin de engellenmesine destek oluyor. Serbest radikallerin yok edilmesi için de faydası olan bromelain sayesinde, kan basıncı düzene giriyor. Bromelain, yiyeceklerdeki proteini çözme özelliğine sahipken, bu özelliği etin sindirilmesine de yardımcı oluyor. Sindirim sisteminin en iyi dostlarından biri olan ananas, bağırsak florasının doğru çalışmasına yardımcı oluyor.

3- Kilo kontrolü ve yağ yakımına yardımcıdır.

Bu enzim ile sindirimi kolaylaştıran ananas, yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olur. Kilo kontrolü, diyet ve spor yapan kişilerin günlük besin listelerinde ananasın yer alma sebebi tam da bu. Ayrıca yüksek su içeriği ile ananas, diüretik etkiye sahip ve vücuttan su ödem atmak için yardımcıdır. Bu haliyle ananas tam bir diyet listesi vazgeçilmezidir. Peki, ananasta bol miktarda bulunan Bromelain nedir? Özellikle ananasın sapında bulunan bromelain, protein parçalayıcı bir enzimdir ve sindirime yardımcıdır. Serbest enzimatik maddeler içerir ve ısıya dayanıklıdır. Besin yoluyla alınan bromelain büyük ölçüde emilirken, %40'ı bozulmadan bağırsak mukozasından geçer ve bu sebeple biyolojik olarak kullanılır.

4- Kanser hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

Bromelain enziminin, kanser hastalıklarında immün sistemin modülasyonu, fibrin yıkılması, trombosit kümeleşmesinin azalması ve hücre yüzeyindeki proteinlerin iyileştirilmesi konularında olumlu etkisi olduğu son yapılan araştırmalarda karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kolajen yıkımını katalize etme potansiyeli nedeniyle metastaz ihtimalini de ortadan kaldırır. Kolajen, tümör saldırısına karşı bir engel oluştururken, tümör bölgesinden kanserli hücrelerin yayılmasını engeller.

5- Zengin bir lif kaynağıdır.

Ananas, zengin bir lif kaynağı olma özelliği ile sindirim sürecini hızlandırır. Bağırsak sendromu, ateroskleroz ve kan pıhtılaşması gibi birçok alandaki rahatsızlıkları önleyici lifli gıdalar içerisindedir.
Yapılan Yorumlar Yorum Bulunmamaktadır